HIS EMINENCE MALCOLM CARDINAL RANJITH
THE ARCHBISHOP OF COLOMBO

Name : Archbishop Patabendige Don Albert Malcolm Ranjith

Father's Name : Patabendige Don William

Mother's Name : Hettiarachchige Mary Winifred Perera

Date of Birth : 15th November 1947

Place of Birth : Polgahawela, Sri-lanka

ACADEMIC -

Scholastic Studies

  1. Roman Catholic Boys' School, Lunupokuna, Colombo 15
  2. De la Salle College, Mutwal, Colombo 15

General Certificate of Education

Ecclesiastical Studies

    1. St. Aloysius Seminary, Borella, Colombo 8
    2. The National Seminary, Ampitiya, Kandy
    3. Pontifical Urban University in Rome, Italy
    ( Collegio Urbano de Propaganda Fide and Collegio San Paolo Apostolo )
    4. Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy
    5. Hebrew University of Jerusalem, Israel
    6. Baccalaureate in Theology – Summa Cum Laude Probatus
    7. Licentiate in Sacred Scripture – Magna Cum Laude Probatus
    8. Special Certificate in Biblical Studies – Hebrew University, Jerusalem
Priestly Ordination -

On 29th June 1975at St. Peter's Basilica in Rome.
Ordained by His Holiness Pope Paul VI

Pastoral Appointments
October 1978
-
Assistant Parish Priest of Pamunugama / Kepungoda / Dungalpitiya

02.06.1980

-
Spiritual Director "Daham Sevana"
04.05.1981
-
Acting Parish Priest of Payagala
03.08.1981
-
Parish Priest of Payagala
20.06.1982
-
Staff Member Pre-Philosophate "Daham Sevana"
10.01.1983
-
Lecturer (Catechetics) Kalutara Museaus Training College
29.04.1983
-
Parish Priest of Kalutara
December 1983
-
Appointed National Director of Pontifical Mission Aid Society
1983
-

Professor in Sacred Scripture at the Sinhala Theology Faculty, Colombo
( Blessed Joseph Vaz Deva Dharma Nikethanaya )

13.08.1984
-
Archdiocesan Co-ordinator for Human Development
-
Archdiocesan Director of Caritas Colombo - Seth Sarana
20.02.1985
-
Elected to Priests' Senate as Priests' representative of Kalutara Region
17.04.1985
-
Representative at the PMS Meeting in Rome
01.09.1985
-
Parish Priest of Kolonnawa
15.02.1985
-
Archdiocesan Chaplain St. Vincent De Paul Society
20.10.1987
-
Member of the College of Consultors
20.10.1987
-
Member of the Council of Priests
Episcopal Ordination & Episcopacy -
17.06.1991
-
Appointed as the Auxiliary Bishop of Archdiocese of Colombo and the Titular Bishop of Cabarsussi
31.08.1991
-
Episcopal Consecration by Archbishop Nicholas Marcus Fernando at the Basilica of Our Lady of Lanka, Tewatta.
02.11.1995
-
Appointed as the Bishop of Ratnapura
05.01.1996
-
Installation as the Bishop of Ratnapura
01.10.2001
-
Appointed as the Adjunct Secretary, Congregation for Evangelisation of Peoples, Vatican.
29.04.2004
-
Appointed as the Apostolic Nuncio to Indonesia and Timor East
29.04.2009
-
Appointed as the Titular Archbishop of Umbriatico
10.12.2005
-
Appointed as the Secretary General of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Vatican
16.06.2009
-
Appointed as the Archbishop of Colombo
05.08.2009
-
Installed as the 09th Archbishop of Colombo, at St. Lucia's Cathedral, Kotahena, Colombo 13.
20.11.2010 - Appointed as a Cardinal
20.11.2010 - Appointed as the Cardinal_Priest of San Lorenso, Luciana
13.02.2011 - Installed as a Cardinal

National Ecclesial Appointments -

1988 – 1991
-

Secretary of the Catholic National Commission for Missionary Activity, Sri-Lanka

1992 – 1995
-

Chairman of the Catholic National Commission for Missionary Activity,
Sri-Lanka

1995 – 2001
-

Chairman of the National Commission for Justice, Peace & Human Development,
Sri-Lanka

1993 – 1995
-

Coordinator/Chairman, National Steering Committee for Pope's Visit to Sri-Lanka & Beatification of Blessed Joseph Vaz

2010.04.21.....

President of the Catholic Bishops' Conference, Sri Lanka

State Appointments -

-
Justice of the Peace for the whole island of Sri-Lanka
-

Member of the University Council Sabaragamuwa State University, Sri -Lanka

International Appointments -
-
Member of the Restricted Committee of the National Directors of the Pontifical Mission Societies (PMS)
-

Member, Federation of Asian Bishops' Conferences Office for Evangelisation (OE)

-

Coordinator – Children's Desk Federation of Asian Bishops' Conferences Office for Evangelisation (OE)

-

Member of the Supreme Committee of the Pontifical Mission Societies (PMS) in Rome

2001 - 2004
-

Adjunct Secretary, Congregation for Evangelisation of Peoples, Vatican

2001 - 2004
-
President, Pontifical Mission Societies, International
2002 - 2009
-

Member of the Pontifical Committee of International Eucharistic Congresses

2004 - 2005
-
the Apostolic Nuncio to Indonesia and Timor East
2005 - 2009
-
the Secretary General of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Vatican
Languages -

Sinhala, English, Tamil, German, French, Italian, Spanish, Indonesian Bhasa

International Meetings Chaired -
Asian Regional Meetings of the PMS
6th - 10th Sept. 1990
-
Monte Fano, Kandy

16th - 22nd Sept. 1992

-
Indonesia, Jakarta
10th - 16th Sept. 1994
-
Seoul, Korea
4th – 14th Sept. 1996
-
Tokyo, Japan
FABC Office for Evangelisation
9th – 13th Sept. 2001
-
Exposure Programme for Asian Bishops at Colombo

16th – 24th May 2002

-

Annual General Assemblies of the Superior Council of the Pontifical Mission Societies in Rome

8th - 16th May 2003
-
Annual General Assemblies of the Superior Council of the Pontifical Mission Societies in Rome
01.12.2006
-
International Study Days on the Sacred Liturgy
01.12.2007
-
International Study Days on the Sacred Liturgy
29.11.2008
-
International Study Days on the Sacred Liturgy
International Awards -
2007
-

Thomas Aquinas Medallion in the field of religious education, Thomas Aquinas College, California, USA

2008
-

7th International Award “Giuseppe Sciacca” by the President of the Republic of Italy for achievements in the cultural field

Telephone
-
+94-11-2695471 / 2678856 / 2696054
Fax
-
+94-11-2692009
Address -

ARCHBISHOP'S HOUSE,
BORELLA - 00800, COLOMBO 08,
SRI LANKA

E-mail
-
Office
-
absecretariat@sltnet.lk
Website
-
CIRCULARS ISSUED
MESSAGES & PRESS RELEASES
TALKS & SPEECHES